Общинско радио „Бургас“ съществува от 1939 г., a от 1942 функционира като кабелно радио. То има близо 70-годишна традиция в осигуряването на актуална обществено-политическа, социална и културна информация. Характеризира се като първото локално радио, прозвучало в бургаския ефир и утвърдило се през годините като обществена медия. Кабелната мрежа обхваща общини - Бургас, Айтос, Карнобат, Сунгурларе, Поморие, Обзор Приморско, Средец и Малко Търново.
Радиото е регистрирано като обществен радиооператор с правото да излъчва двучасова дневна локална програма. През останалото време разпространява предаванията на програма „Хоризонт" на БНР. Радиото поддържа информационен сайт в 24-часово излъчване в интернет.
Общинско радио „Бургас" е структура към ДДК (Други дейности по културата) на отдел „Култура" към Община Бургас.
Още в началото от Радиовъзел Бургас се очаква да бъде еталон за професионално радио, най-вече заради вклиняването в програма „Хоризонт", която и до ден днешен е пример за радио-журналистика. През 1940 година в Бургас има само една местна медия - вестник "Черноморски фронт". Радиовъзел Бургас бързо става изключително популярна медия. Зад програмата стоят 40 кореспонденти и сътрудници от целия окръг. Слушателската аудитория непрекъснато разширява диапазона си.
На малко хора е известно, че радиото е разполагало с единственото професионално студио „Говор", където са се провеждали и записи на известни артисти. Някои от най-големите ни естрадни певци са правили записи на ул."Конт Андрованти".
Сигналната мелодия на радиото е композирана от Стефан Диомов и звучи до 2010 година.
Общинското радио е първата медия в Бургас с жива връзка. Хората имат възможността да се обаждат на редакционните телефони за всичко. Бившият главен редактор Радка Балева разказва за трагични случаи, свързани с изчезнали деца, в които слушателите вземат дейно участие. Освен със социална дейност, радиопрограмата се занимава и с екология.
Анкетите, викторините, приказките за деца са най-слушани, а предаването за талантливи деца, които се изявяват на живо в студиото, става хит.
Друг интересен момент в историята на Общинското радио е ефинирането на рубриките в дни: във вторник се реализират Екология в синьо" и рубрика „Море"; в сряда се поставя „Културен акцент", а четвъртък е ден, посветен на региона. В петък се прави обзорно предаване „Бургас през седмицата", съботата е отделена на децата таланти с „Трамвай Мечта".
Програмата на Общинско радио Бургас отдава приоритетно значение на новините, генерирани, разпространявани и отнасящи се до дейността на Общината. Акцентира се върху местни постижения във всички сфери на обществения живот. Поднася се коректна и своевременна информация за събитията в региона. Има всекидневни акценти в програмата за работата на Общинския съвет и Кметската управа, за решенията на национално ниво, засягащи развитието на региона. Радиото е информационен посредник между слушателите, институциите, културните среди, всички обществени прослойки и възрастови групи. При необходимост незабавно и безвъзмезно предоставя време за служебни съобщения на представители на държавни органи в случаи на бедствия, аварии или други непосредствени заплахи за живота, сигурността и здравето на населението или на отделни лица.
Общинско радио Бургас реализира и собствена външна продукция чрез авторски предавания, интегрира в съдържанието си части от програмата на БНР за постигане на по-голям информационен обхват и актуалност при отразяване на събитията с национално значение. Магията на радиото е в микрофона и откровеността, но най-важното не е качеството на техниката, а хората, които са в студиото и в редакцията.
Първи главен редактор е поетът Илия Буржев. Следват го Ваньо Вълчев, Радка Балева, Виолета Секиранова. Автори и водещи: Донка Димитрова, Адам Петков, Румяна Еманулиду, Марин Маринов, Любомир Перчемлиев, Красимира Тодорова, Слави Томов. Тон-режисьори: Радослав Желев, Костадин Райков, Росен Поборников, Стоян Иванов и Петко Иванов.